Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

prečo krasne nechty ?
prečo krasne nechty ?...

Čo všetko na vás „nabonzujú“ nechty? 

Darmo sa o ne staráte, darmo ich maľujete... keď vo vašom tele nefunguje všetko tak, ako má, na nechtoch sa to okamžite prejaví. Ich momentálny stav je zrkadlom vášho celkového zdravia vedno s vlasmi či pleťou. Necht na vás „bonzne“ deficit živín v strave, akútne i chronické choroby, aj skrytú nervozitu.

Ako vyzerá zdravý necht?
Je hladký, pružný, s miernym leskom, s ružovkastou plochou. Pri jeho koreni vidieť nechtový mesiačik, na konci (kde necht prerastá konček prsta) zas biele orámovanie. Na zdravom nechte by nemali byť žiadne škvrnky, ryhy či nerovnosti povrchu. Či máte necht hranatý, okrúhly, oválny, užší alebo širší, je záležitosť genetiky. U fajčiarov sú typické zažltnuté nechty. Tu pomôže pravidelné potieranie citrónovou šťavou.

Keď sa lámu a štiepia
Najbežnejším problémom žien sú oslabené a lámavé necht v dôsledku nedostatočného prísunu vápnika, železa či vitamínu D. Ich kondíciu posilníte konzumovaním morských rýb, mlieka a mliečnych výrobkov, banánov, ovsených vločiek, strukovín či orieškov. Keď problém s lámavosťou neustupuje, skúste užívať doplnky s minerálmi.

Ste nervózna?

Jediný pohľad na nechty prezradí viac ako falošný úsmev. Jestvuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa zbaviť zlozvyku obhrýzania nechtov. Osvojte si ich čo najskôr, inak zbytočne riskujete bolestivé zádery. Čo robiť? Ak si nepotrpíte na dlhé nechty, najistejšie je zastrihnutie nakrátko. Samozrejmosťou by malo byť používanie spevňujúcich lakov. Od hryzenia vás môžu odradiť tmavé farby laku (aby ste si nezničili manikúru) alebo špeciálne laky s horkastou príchuťou (napríklad paprikovým extraktom, fuj).

 

Nie je o niečo vážne?
Odchýlky od zdravého vzhľadu nechtu môžu mať množstvo príčin, od obyčajného stresu až po závažné ochorenia. Netreba hneď panikáriť, ako laik aj tak nič vážnejšie z nechtu nevyčítate. Ak aspoň orientačne chcete vedieť, čo sa ukrýva za podivnými ryhami alebo atypickou farbou vášho nechtu, tu sú pravdepodobné dôvody:

  • Biele škvrnky na nechte: hromadenie kyseliny močovej v tele
  • Ploché popolavé nechty: mávajú ich chudokrvní ľudia
  • Zelenkavé škvrny: bakteriálna infekcia
  • Pozdĺžne ryhy: akútne zdravotné problémy, zranenia, kožné ochorenia a podobne...
  • Priečne ryhy: varovanie, organizmus je oslabený, môžu byť príznakom vážneho ochoreni
  • Fialkasté nechty: srdcové a pľúcne problémy
  • Žlté nechty: okrem nikotínu za ne môžu aj kvasinkové infekcie
  • Chýbajúci alebo červený nechtový mesiačik: chronické ochorenie pečene
 
                                                                                                                      
 

 
TOPlist